ESKİŞEHİR TEMİZLİK ŞİRKETİ ÖZNUR TEMİZLİK 0536 604 64 01 - 0 542 260 86 02
Eskişehir Merdiven,Ev,Ofis,Fabrika,İş yeri,Okul,
Dersane,Koltuk temizliği


Hasan Polatkan cad. Doğancan Sok.
ayarstemizlik26@gmail.com
0222 240 25 26 - 0536 604 64 01 - 0 542 260 86 02

Depremde sosyal medya üzerinden algı operasyonu yapıldı

28.01.2020 

Elazığ’da meydana gelen 6,8’lik deprem sonrası, sosyal medyada algı yönetimi ve teyit konuları yeniden gündeme geldi. Konuya ilişkin çalışma yapan Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) açıklamalarda bulundu.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı’nın bir projesi olarak kurulan SODİGEM, toplumu ilgilendiren güncel olaylarla ilgili olarak yaptığı bilimsel çalışmalar ile vatandaşları bilgilendirmeye devam ediyor. Kitleler üzerinde etkisi oldukça yüksek olan sosyal medya platformlarının yaygınlaşması günlük yaşama pek çok fayda sağlıyor olsa da pek çok tehlikeyi de insanların yaşamına soktuğunu ifade eden SODİGEM Bilim Kurulu, bunun sosyal medyanın, geleneksel medyaya göre kontrolün çok daha kısıtlı olmasından kaynaklandığını ifade etti.

SODİGEM Bilim Kurulunun açıklaması şöyle devam etti: “Kullanıcıların veya grupların paylaştıkları gönderiler kuvvetli bir süzgeçten geçmeden dolaşıma sokulmaktadır. Bu nedenle sosyal medya platformları, kötü niyetli kimseler tarafından yürütülen algı operasyonlarına ve toplum düzenini bozacak sosyal medya teröristlerine sıkça araç olmaktadır. Acil durumlar esnasında sosyal ağlar üzerinden yayılan yanlış bilgiler, halkı infiale sürüklemektedir. Bunun bir örneği merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6.8 büyüklüğündeki depremde yaşanmıştır. Can ve mal kayıplarının yaşandığı bu deprem sırasında ve sonrasında ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin otoritesini sarsmaya, milletin birlik ve beraberliğini zedelemeye yönelik sosyal medyada dolaşıma sokulan gerçek dışı paylaşımlar ile gündem manipüle edilmeye çalışılarak sosyal medyada algı operasyonları SODİGEM Bilim Kurulu tarafından incelenerek, yapılması gerekenler konusunda uyarılarda bulunulmuştur.”

Korku yoluyla algı yönetimi yapıldı

Korku yoluyla algı yönetimi yapıldığından söz eden SODİGEM Bilim Kurulu, “Algı yönetimi ya da propaganda araçları ile korku yaratmak ve kaygı oluşturmak tarihsel süreçte provakatörlerin sıkça başvurduğu araçlardan olmuştur. Korku-kaygı yaratma, özellikle savaş öncesi, esnası ve sonrası dönemlerde kuvvetlerin birbirlerine üstünlük sağlamada kullandıkları bir psikolojik savaş aracıdır. Savaşların, siber savaşlara evrildiği günümüzde ise aynı taktik sosyal medya platformları üzerinden algı operasyonlarında kullanılmaktadır.

Özellikle yaşanan olağan dışı durumlarda bir grup ya da bir ülkenin tamamı sosyal medya üzerinden korkutma eylemine maruz bırakılabilir” ifadelerini kullandı.

SODİGEM Uzmanları, korkutma-kaygı yaratma ve tehdit yolu ile algı yönetimi çalışmasının temel amaçlarını şöyle sıraladı: “Bireylerde kaygı ve infial yaratarak rasyonel düşünmelerini engelleme, sosyal yaşam dengesini bozarak anomi yaratma, çaresizlik yaratarak teslimiyet ruhu oluşturma, kişileri güçsüz kılmak ve isteneni yapmaya mecbur kılma, kişileri hedefe alarak onlara çeşitli isteklerini yaptırma, güvenlik güçlerini ve devlet organlarını çaresiz gösterme.”

Sosyal medyada teyit konusu önemli

Sosyal medyada teyit konusunun öne çıktığını ifade eden SODİGEM Bilim Kurulu, “Teyit kültürü, sosyal medyada dolaşıma giren paylaşımlar hakkında bir çok kaynaktan doğrulama yapılarak hangi bilginin doğru, hangisinin yanlış olduğunun araştırılmasıdır. Teyit kültürü kazanan bireyler eleştirel düşünme alışkanlığını kazanarak, toplumun yeni medya okuryazarlığını artırmaktadır” dedi.

Sosyal medya kullanıcıları bu gibi durumlarda ne yapılmalıdır?

Uzmanlar, bu noktada yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı: “Sosyal medyada yayılacak herhangi bir bilgi veya haberin yayılma ve etki hızı oldukça yüksektir. Özellikle terör olayları, doğal afetler gibi konularda, insanlar bir anda galeyana gelebilmektedir. Bu nedenle sosyal medyada görülen bu gibi bilgilerin doğruluğundan emin olmadan kesinlikle itibar edilmemelidir. Sosyal medyada paylaşılan bu provakatör gönderilerin bu denli yayılarak, etkileşim almalarının sebebi ise toplumdaki teyit kültürü eksikliğidir. Böylesi önemli durumlarda sosyal medyadaki haber kirliliğinden sıyrılarak doğru bilgilere ulaşabilmek için güvenilirliği yüksek haber sitelerine ve ajanslara başvurulmalı, ulaşılan içerikler bu kaynaklardan teyit edilmelidir.”

Sosyal medyada yapılan provokatif paylaşımların cezai yükümlülüğü var

Yapılan provakatör paylaşımların cezai yükümlülüğü olduğunu altını çizen uzmanlar, şu bilgileri verdi: “Sosyal medya halkı infiale sürükleyecek yanlış bilgilerin paylaşılması ve yayılmasına neden olmak Türk Ceza Kanunu’na göre de suçtur. TCK’nın 216. Maddesinde yer alan ‘Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama Suçu’na girmektedir. Bilişim Suçları kapsamında yer alan halkı infiale sürükleme suçunun TCK’da cezai müeyyidesi bulunmaktadır. Buna göre; halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

Savcılık yapılan paylaşımlarla ilgili harekete geçti

SODİGEM Uzmanları; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, Elazığ'da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili sosyal medyada yer alan gerçek dışı ve provakatif paylaşımlara ilişkin soruşturma başlatıldığını da hatırlattı.

İşte deprem ile ilgili sosyal medyadaki doğru ve yanlışlar

Deprem sonrası sosyal medyadaki doğru ve yanlışlar konusunda çalışma yapan SODİGEM Uzmanları, konuya ilişkin örnekleri de kamuoyu ile paylaştı. Bu örneklerde ilki, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in açıklamaları ile ilgili oldu. Bakan Dönmez’in açıklamalarında değişiklik yapılarak algı operasyonu yürütüldüğünü söyleyen uzmanlar, yayılmaya çalışılan gerçek dışı bilgilerle halkın, devlet birimlerine karşı kışkırtılmaya çalışıldığını ifade etti.

SODİGEM Uzmanları, Twitter üzerinden yapılan sahte yardım çağrılarına da dikkat çekerek, şunları söyledi: “Depremin hemen ardından Twitter üzerinden yapılan sahte paylaşımlar, depremzedelere yardımcı olmak için sosyal medya üzerinden harekete geçen binlerce yardımseveri yanlış yönlendirmiştir. Bir süre sonra yapılan paylaşımların asılsız olduğu tespit edilmiş fakat bu esnada zamanla yarışan arama kurtarma ekipleri meşgul edilerek, gerçekten yardım bekleyen insanlar mağdur edilmiştir. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yaşanan trajediyi eğlenceye dönüştüren, kamu görevlilerinin işini yapmasını engelleyen, sahte ihbarda bulunan kişilerin kimliğini tespit etmek için çalışma başlatılmıştır.”

Şanlıurfa’da tadilat halinde olan hastanenin görüntülerinin, Elazığ’da deprem sonrası zarar gören bir hasteneymiş gibi gösterildiğini de söyleyen uzmanlar, sosyal medyada yayılan bu paylaşımların asılsız olduğu kısa süre sonra ortaya çıktığını ifade etti.

Bir diğer örnekten söz eden uzmanlar, “Sosyal medyada Malatya’daki bir köyün ismi kullanılarak yapılan provakatif paylaşımların asılsız olduğu kısa süre sonra ortaya çıkmış ve köy derneği tarafından yapılan açıklama ile kamuoyuna uyarıda bulunulmuştur” ifadelerini kullandı.

“Dyson Lin” ile ilgili paylaşımlara da dikkat çeken sosyal medya uzmanları, Tayvan Deprem Enstitüsü’nde yönetici olduğunu iddia eden “Dyson Lin” isimli kullanıcının sözde uzman tahminleri dolaşıma sokulmuştur. Kendi ülkesinde ceza aldığı tespit edilen bu şahsın paylaşımlarının ve iddialarının bilimsel bir karşılığı olmamakla birlikte, Tayvan’da Tayvan Deprem Enstitüsü diye bir kurum bulunmamaktadır” diye konuştu.

Sosyal medya uzmanları, deprem sonrası bölgedeki ölü sayısı ile ilgili yapılan provakatif açıklamalar ve sözde yardım istekleri ile sosyal medyada farklı platformlarda bilgi kirliliği yaratıldığının da altını çizdi.

SODİGEM Uzmanları, 23 Ekim 2011’de Van’da gerçekleşen 7.2 büyüklüğündeki deprem sonrası çekilmiş fotoğrafların, Elazığ depreminde yıkılan binalarla ilgili yapılan sosyal medya paylaşımlarda kullanıldığı tespit edildiğini de sözlerine ekledi.

 

Gönderen: haber
1511 defa okundu 
 


_Net.tr advertorial

_medya advertorial

_gundem advartorial

_biz advertorial

İslam
EHEMMİ MÜHİMME TERCİH
HAKLAR NASIL KORUNUR
HAYATIN GERÇEĞİ İMAN VE CİHAD
MUTLULUK ADİL DÜZENDE
DOĞRU YOL İÇİN ÜÇ ŞART

Yaşam
Eskişehir’de evlenmeler azaldı, boşanmalar arttı
LÖSEV’İN YIL BOYUNCA ET VE ET ÜRÜNLERİ YARDIMLARI ARTARAK SÜRÜYOR
BEŞİR DERNEĞİ VAN’DA AFETZEDELERİN YANINDA
Yemenli Ghaleb’in göç hikayesi
Koruyucu Aile Temelli Çocuk Koruma Sistemi Çalıştayı 25-26 Şubat’ta Düzenlenecek

Spor
BU İKİ MAÇIN MAZERETİ YOK
Akhisarspor maçı bilet satışlarımız başladı
Feyzi Yıldırım, FANATİK’e özel açıklamalarda bulundu!
Akhisarspor maçı hazırlıklarımız başladı
B1 FUTBOL ( GÖRMEYEN ) TAKIMIMIZ SESİ GÖRENLER 1.LİGİNDE

Sinema
KARŞINIZDA TOMRİS FİLMİ AFİŞİ
KAPADOKYA FİLM FESTİVALİ’NDEN KISA FİLMCİLERE BÜYÜK DESTEK
TÜRK SİNEMASI 70’İNCİ BERLİN FİLM FESTİVALİ’NDE
Gişe Filmleri 2020’de FilmBox Ekranlarında
Fragmanı Bir Haftada 1 milyon izlenmeyi geçti.

Sağlık
YEMEK BORUSU KANSERİNİN İLK BELİRTİSİ YUTMA GÜÇLÜĞÜ OLABİLİR
TEK BÖBREK AĞIR SPOR İÇİN ENGEL
Diş ve Çene Bozukluklarınızın Sebebi Nefes Alma Şekliniz Olabilir!
YÜZ GERME HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN 6 YANLIŞ!
DEMANSTA PSİKOSOSYAL MÜDAHALE

 

 
Politika
SAZAK: YENİ DÜZENLEMELER HAYATA GEÇİRİLMELİ
Kent Konseyleri Platform Kılıçdaroğlu’nu Ziyaret Eti
Tepebaşı Belediyesi Beldeevi Kursiyerleri Kılıçdaroğlu Ziyareti
Mahallem Söz Sende Batıkent’te
SAZAK: ENDEMİK BALIK TÜRLERİ KORUNMALI

Polis
Korkunç Cinayet: Nişanlısının Boğazını Kesti
İl Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon Toplantısı Vali Çakacak’ın Başkanlığında Yapıldı
Kaçak Avcılara 866 TL CEZA
Ülke Genelinde Alkol Denetimi Gerçekleştirildi
Ülke Genelinde Dev Uygulama

Otomobil-Motorsiklet
Otokar ve IVECO BUS üretim anlaşması imzaladı
LPG’li aracı olanlara EPDK’dan uyarı! İşte LPG’li araç kullanırken dikkat edilmesi gerekenler
RENAULT GRUBU’NDAN CENEVRE OTOMOBİL FUARI’NDA ELEKTRİKLİ ATAĞI
ZES Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Türkiye Petrolleri’nde
SARAR RENO DA YENİ RENAULT CLIO TANITILDI

Magazin
Körler, İtunes’te 1 Numaraya Yükseldi
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan basın açıklaması
Fatih Portakal canlı yayında ’SGK’ yalanını böyle savundu
Can Ataklı yine sokak ağzıyla konuştu: Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı hadsiz ifadeler
Eskişehir Düğün 2020 Düğün Rehberi www.dugun26.com

Kültür-Sanat
SOSYALBEN VE SARAR İŞ BİRLİĞİ İLE GELECEK ÇOCUKLARDA
Kırım’ın güncel sorunları konuşuldu
ETOSANAT GALERİSİ’NDE ÇİNİ SERGİSİ
YAN FLÜT KURSUNA GENÇLERDEN YOĞUN İLGİ
ÇANAKKALE MÜZE SERGİSİ

Güncel
Bu Gece Regaib Kandili: Kandiliniz Mübarek Olsun
Kurt: “Bu devletin ve Eskişehir’in bir projesidir katkı sunmak görevdir”
Porsuk’ta Çalışmalar Hızlandı
Asılsız HABERLERE İTİBAR ETMEYİN
Meteoroloji’den Gelen Habere Göre Bölgemizde Kuvvetli Fırtına Beklenmekte!

Eğitim
Anadolu Üniversitesi salgın hastalıklara karşı hazırlık ve faaliyet planı hazırladı
Şenocak TRT Türkiye’nin Sesi Radyosunda Canlı Yayına Katıldı
ESTÜ’den SANAYİCİYİ DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTARACAK BULUŞ
Anadolu Üniversitesi SODİGEM İzmir’de
ÖĞRENCİLER CUMHURBAŞKANINA SÖZ VERDİ

Ekonomi
EOSB yine bir ilke imza atıyor
MSC CRUISES’TAN ACENTELERİNE 15. YIL MÜJDESİ
EMEKLİLERE ÖZEL 2 BİN 250 TL’YE VARAN NAKİT PROMOSYON
Cemalettin SARAR’dan KOSGEB’e Ziyaret
Para sistemi sosyal çalkantılarla birlikte özel para ile değişecek

Ekoloji
“Doğu Akdeniz’deki enerji rezervi Türkiye’nin 600 yıllık ihtiyacını karşılayabilir”
TİMSAH YİYEN KAPLUMBAĞALAR KORUMA ALTINDA
Orman Müdürlüğü Personelinden Kan Bağışı
Deniz Ataç: “Türkiye acilen ‘Su Kanunu’na kavuşmalı!”
At İle Tedavi İçin Protokol

Bilim-Teknoloji
YAPAY ZEKÂNIN KORKUTAN TEKNOLOJİSİ DEEPFAKE İLE DOLANDIRICILIK ARTIYOR
Türkiye’de yaklaşık 50.000 kullanıcı mobil tehditlerin hedefi oldu
Ocak ayında PC oyunları, mobili de konsolu da geride bıraktı
Sanal dünyadaki tehlikelere karşı “aile kalkanı”
4,54 MİLYAR İNSAN AKTİF İNTERNET KULLANIYOR