ESKİŞEHİR TEMİZLİK ŞİRKETİ ÖZNUR TEMİZLİK 0536 604 64 01 - 0 542 260 86 02
Eskişehir Merdiven,Ev,Ofis,Fabrika,İş yeri,Okul,
Dersane,Koltuk temizliği


Hasan Polatkan cad. Doğancan Sok.
ayarstemizlik26@gmail.com
0222 240 25 26 - 0536 604 64 01 - 0 542 260 86 02

Anadolu Üniversitesi’nde yeni eğitim ve öğretim yılı açılış töreni gerçekleşti

18.10.2019 

Anadolu Üniversitesi 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı açılış töreni 17 Ekim Perşembe günü gerçekleştirildi. Yunus Emre Kampüsündeki ilk törende Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı ve beraberindekiler Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Daha sonra Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi (AKM) Opera ve Bale Salonu’nda devam eden törende, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Üniversitenin tanıtım filmi izlendi. Törene, şehir protokolünün yanı sıra, Devlet Denetleme Kurulu(DDK) Başkanı Yunus Arıcı, Anadolu Üniversitesi yönetimi, daire başkanları ve öğretim elemanları katılım gösterdi.

Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı geçen bir yılı değerlendirdi

Açılış konuşmasını yapan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, göreve başladığı günden bugüne gerçekleştirilen faaliyetleri özetledi. Üniversite olarak öncelikli hedeflerinin iyi yetişmiş bir nesil olduğunu ifade eden Rektör Çomaklı şöyle konuştu: “Ailelerin bize teslim ettiği çocukları buradan entelektüel bilgi birikimlerini arttırarak, gerekirse lisans, gerekirse yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğiterek, topluma yararlı bir şekilde buradan göndermek öncelikli hedefimiz. Bunun içinde; barınma, yemek, derslikler, öğretim üyelerinin sayısı ve nitelikleri bizim için oldukça önemli. Biz bu bağlamda yaklaşık 1 yıldır, gelen tüm kadrolarımızı ilan ederek, öğretim üyesi sayımızı dışarıdan ve içeriden yükseltmelerle gerekli sayıya çıkarmış durumdayız. Bunun yanı sıra öğrenci kulüpleriyle ilgili düzenlemeler yaptık. Öğrenci kulüpleriyle ilgili çok sistematik bir çalışma yoktu. Aktif olan kulüp sayısını 63’e çıkardık. Kulüplere kayıtlı öğrenci sayımızı bin 500 gibi bir sayıdan 6 bin 500’e ulaştırdık. Kısacası son 1 ay içerisinde, örgün okuyan öğrenci sayımızın 4’te 1’lik kısmı öğrenci kulüpleri faaliyetlerine dâhil etmiş bulunuyoruz.”

“Devletin danışma birimi olduk”

Geçmiş dönemlerde başlatılan; ancak aktif olmayan birçok projeyi tekrar hayata geçirdiklerini ifade eden Prof. Dr. Çomaklı, toplam 18 kurumla, farklı alanlarda protokol imzaladıklarının da altını çizdi. Aynı zamanda dijitalleşme ve hukuk gibi alanlarda kurulan merkezlerle önemli işleri başarır hale geldiklerine değinen Rektör Çomaklı, “Anadolu Üniversitesi olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade etmiş olduğu, rafa kalkmış olan URAYSİM projesini canlandırdık. Bunun Eskişehir’e ve Türkiye’ye katkısını sağlamak üzere planlamalar yaptık. 2020 yılında raylarını döşüyor olacağız. 18 büyük kurumla protokol imzaladık. Bunların içerisinde güvenlik bürokrasisi olmakla beraber tüm sosyal politikalara dâhil olan kurumlar da yer alıyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Posta ve Telgraf Teşkilatı, Tarım ve Kredi Kooperatifi ve Cumhurbaşkanlığı gibi devletimizin önde gelen kurumlarıyla protokoller imzaladık. Fakat bunun yanı sıra yerelliğimizi de unutmayarak, Esnaf ve Sanatkârlar Odasıyla, Eskişehir Ticaret Odasıyla ve Eskişehir Sanayi Odasıyla bir çalışma içerisine girdik. Yerel medyaya bir ofis verdik, bütün hareketlerimizden ve haberlerimizden bilgileri olsun diye. Üniversitemiz bünyesinde dijitalleşmeye önem verdiğimiz için, biz bu süreçten geri kalmayalım diye Sosyal Medya Dijital Güvenlik, Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezini (SODİGEM) kurduk. Devletin danışma birimi gibi olduk. Bununla birlikte Anadolu Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezinin (ANASAM) şimdiye kadar hiçbir faaliyeti yokken, şimdi devletin stratejik aklıyla ilgili yönlendirmeler yapacak raporları hazırlayıp ilgili birimlere gerekli danışmanlığı yapmaya başladı.” şeklinde konuştu.

“Yaz okulu uygulamasından 200 bin kişi faydalandı”

Açıköğretim alanında gerçekleştirilen faaliyetlere de değinen Prof. Dr. Çomaklı, “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminde bu yıl ilk kez yaz okulu uygulamasını gerçekleştirdik. 200 bin kişi bu uygulamadan faydalandı. Özellikle yaz okulu sınavında geliştirmiş olduğumuz yazılım ile 200 bin kişinin, 21 milyona yakın kâğıt kullanması gerekirken bunu 3 milyon 700 bin seviyesine indirdik. Yeşil dünya hedefinde önemli bir adımdı. Milli yazılımımız ile bu düşüşü gözlemlemek bize gurur verdi” ifadelerini kullandı.

Rektör Çomaklı ailelere de seslendi

Konuşmasında öğrencilerine ve ailelerine de seslenen Prof. Dr. Çomaklı, “Üniversite öğrencileri, terör guruplarının iştahını kabartan bir kesim. Siz bizim geleceğimizsiniz. Sizin hiçbir şekilde terör bağlantısına veya eylemine karışan kişiler olarak bulunmanızı istemiyoruz. Çünkü biz kendi neslimizi size teslim edeceğiz. Öğrencilerimiz üzerinde kişisel tatminlerini sağlamaya çalışan, ideolojik fantezilerini gerçekleştirmeye çalışanlara müsaade etmeyeceğiz. Nasıl ki, bu devlet 2 bin 200 yıldır geldiyse, en azından bir o kadar daha götürecek kişiler öğrencilerimiz gözüyle bakıyoruz. Bizim açığımız varsa gelip açıkça söyleyebilirler. Eskisi gibi bürokratik bir duvar örmüyoruz. Herkese kapımız açık. Tüm meslektaşlarıma ve öğrencilerimize başarılar diliyorum. Nice güzel işler yapmak ve o işlerde buluşmak dileğiyle hepinize saygılar sunuyorum.” dedi.

DDK Başkanı Yunus Arıncı: “Her geçen yıl kendini geliştiren Anadolu Üniversitesi, büyük başarılara imza atacaktır”

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılının ilk dersini Devlet Denetleme Kurulu Başkanı (DDK) Yunus Arıncı verdi. DDK Başkanı Arıncı ilk derste, “ Yüksek Eğitimde Güncel Gelişmeler ve Türkiye” temasını konu aldı. Konuşmasında, Anadolu Üniversitesinin köklü bir üniversite olduğuna dikkat çeken Başkan Arıncı, eğitim alanında yeni başarılar göreceğine inandığını söyledi. Arıncı sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemiz çok kadim bir medeniyetin mirası üzerinde devam eden bir medeniyet. Ülkemiz eğitim alanına her zaman önem vermiş ve her zaman bu alanda gerekli hassasiyeti göstermiş bir ülke. Bu anlamda her geçen yıl kendini geliştiren Anadolu Üniversitesi’nin dinamik yapısı, sahip olduğu enerji ve büyüyen hedefleriyle 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde önemli başarılara imza atacağına inancımız tamdır.”

Öğr. Gör. Dr. Emre Birinci: “Aktif yaşlanma ve hayat boyu öğrenme konularında en etkili proje Tazelenme Üniversitesidir”

Öğretim elemanları adına konuşan Tazelenme Üniversitesi Eskişehir Koordinatörü, Öğr. Gör. Dr. Emre Birinci, “Yaşam boyu öğrenme” mottosu üzerinde durdu. Bu kapsamda, Tazelenme Üniversitesinin hayata geçtiğini anlatan Dr. Emre Birinci, “Aktif yaşlanma ve hayat boyu öğrenme konularında ülkemizde belki de en etkili projelerden birisi Tazelenme Üniversitesi’dir. Tazelenme Üniversitesi; Türkiye’de yeni bir yaşlılık algısı oluşturulmasını, Türkiye’ye özgü ve dünyada da örnek teşkil edebilecek bir yaşlı üniversitesi modelinin geliştirilmesini hedefleyen bir sosyal sorumluluk projesidir. Üniversitemiz bünyesinde kuruluş süreci 11 Şubat 2019 tarihinde Rektörümüz Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı ve Tazelenme Üniversitesi Kurucusu Prof. Dr. İsmail Tufan tarafından imzalanan protokol ile başlamıştır.” dedi.

Törende ayrıca öğrenciler adına açılış konuşmasını ise İletişim Bilimleri Fakültesi, İletişim Tasarımı ve Yönetimi Bölümü öğrencisi Gülşah Beyza Kayhan gerçekleştirdi.

 

Gönderen: haber
1745 defa okundu 
 


İslam
DOĞRU YOL İÇİN ÜÇ ŞART
ALLAH’IN EMİRİNDE BİRLEŞMEK
HER İŞİN BAŞI BESMELE
MÜSLÜMAN TEVHİD İLE VARDIR

Yaşam
“Tüm Kesimlerin İnisiyatif Almasına İhtiyaç Var”
TEI ÇALIŞANLARI KAN BAĞIŞI YAPTI
YAVRU VATANDAN ANLAMLI BAĞIŞ
2020’de 44 gün izin fırsatı!
TÜRKİYE’DEKİ YAŞLI NÜFUS SOSYAL MEDYA KULLANIM REKORU KIRDI

Streetview Eskişehir

Spor
Eskişehirspor’umuzun Web Sitesi De KAPALI
EVİNİN SULTANLAR & SOKAKLAR BİZİM
"HER ALANDA MARKA ÜLKE OLACAĞIZ"
Milli Takımımız EURO 2020 biletini aldı!
“SPOR TURİZMİ HEM BÖLGESEL HEM DE KÜRESEL HEDEFLER BAKIMINDAN ÇOK ÖNEMLİ FIRSAT”

Sinema
Naim Süleymanoğlu: Hasret ve Vuslatla Geçen Bir Ömür
2020 de Vizyona Girecek Filmler
“OMAR VE BİZ” Dünya Turunda!
“Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” İSMAİL HACIOĞLU da NAİM filminde
9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Basına Tanıtıldı

Sağlık
ESOGÜ Hastanesi’nde Diyabet Farkındalık Etkinliği Düzenlendi
ESOGÜ’den Dünya Prematüre Günü Açıklaması
112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarına Yenileri Eklendi
Önlemek Tedavi Etmekten Daha Kolay!
Reçete Maliyetlerinin Yüzde 14’ünü Antibiyotikler Oluşturuyor

Politika
MHP’Lİ SAZAK İLE HDP’LİLER TARTIŞTI
PROF. DR. GÜNAY AKPM TOPLANTISI İÇİN BERLİN’DE
AK Parti Odunpazarı İlçe Başkanı Av. Ali ACAR’dan Hacı Murat Berk’i ziyaret
BİZİM SORUNUMUZ TERÖR ÖRGÜTLERİYLE
TEPEBAŞI’NIN ANITKABİR ÇIKARMASI Kılıçdaroğlu’nu Ziyareti İle Tamamlandı

Polis
Eskişehir Emniyetinden Kaçağa Darbe
Akü Hırsızları Jandarmadan Kaçamadı
Barış Pınarı Harekatı’na katılan PÖH’ten öğrencilere mektup cevabı
Ağaçlandırma Sahasındaki Demir Kazıkları Çaldılar
Polisten Kaçakçılık Operasyonu

 

 
Otomobil-Motorsiklet
KISA TATİLDE UZUN YOL KAT EDECEKLERE MICHELIN’DEN ÖNERİLER
LASTİK ROTASYONU NEDEN GEREKLİDİR?
Yeni Micra’yı Türkiye yollarına çıktı
Ford, Yeni Ranger ve Raptor ile sınırlara meydan okuyor…
‘electrip’ Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde

Magazin
Cumhur Frankfurt’tan evlat nöbetindeki annelere şarkılı destek
’Kahraman’ın Yolculuğu’ adlı kitap çalıntı çıktı
Dünya basını Başkan Erdoğan’ın ABD ziyaretini konuşuyor: Kazanan Türkiye
PKK’lılar TRT Haber canlı yayınında muhabire saldırdı
CHP’li Yarkadaş canlı yayında neye uğradığını şaşırdı

Kültür-Sanat
Türk Ocağında Bu Haftaki Konu: “Türk Ebrusu”
OMEK’te ebru sanatının incelikleri anlatılıyor
ESKİŞEHİR ÜLKÜ OCAKLARINDAN AHISKA SÜRGÜNÜ FOTOĞRAF SERGİSİ
İstanbuldan Sonra Şimdi de Bilecekti Fotoğraf Çektiler
GELENEKSEL TÜRK OKÇULUĞUNA UNESCO ÖVGÜSÜ

Kampanya

Güncel
‘Uyum Buluşmaları’nın 24.sü Eskişehir’de Yapıldı
Vali Çakacak, Bulgar-Türk İşadamları Derneği’ni Kabul Etti
4 Gün Sürecek TÜYAP “Eskişehir İnşaat Fuarı” nın Açılışı Gerçekleştirildi
BAKAN VARANK SİVRİHİSAR’I ZİYARET ETTİ
Eskişehir’de şok okul baskını! HALA BİR AÇIKLAMA YOK

Eğitim
‘Eskişehir Düşünce Okulu’nun Tanıtımı Gerçekleştirildi
Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Anadolu Üniversitesi öğrencileriyle buluştu
McGreal’den öğrenme süreçlerinin geleceği ile ilgili önemli açıklamalar
Tazelenme Üniversitesi, Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi’ni gezdi
KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU’NDAN REKTÖR DÖĞEROĞLU’NA ZİYARET

Ekonomi
Yatırım yaparak büyümeliyiz
Vali Çakacak, Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Erkan’ı Kabul Etti
Türkiye’nin Dört Bir Yanından Gelen Kontrol Görevlilerine “Numune Alma Eğitimi”
TÜMSİAD Gambia’da GİEPA yı Ziyaret Etti
ESKİŞEHİRLİ VE BULGAR İŞ İNSANLARI İŞBİRLİĞİ İÇİN BULUŞTU

Ekoloji
SIFIR ATIK PROJESİNİ OKULLARIMIZ DA ÇOK SEVDİ
Mihalıççık’ta Geleceğe Nefes Oldular
“SIFIR ATIK PROJESİ” KAPSAMINDA İLÇE BELEDİYELERİ İLE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI
BİRPINAR: “SIFIR ATIK YÖNETMELİĞİ İLE ATIKLAR TEMİZ VE KALİTELİ OLARAK TOPLANACAK”
Minik Asya Doğum Gününde 19 Fidan Dikti

Bilim-Teknoloji
TÜBİTAK ve Tayland Ulusal Bilim ve Teknoloji Kalkınma Ajansı Arasındaki İşbirliği Güçleniyor
İşte 2019’un en dikkat çekici 5 zararlı yazılımı
İLK AÇIKHACK 30 KASIM’DA BİLİŞİM VADİSİ’NDE
İNDİRİM GÜNLERİNDE ALIŞVERİŞ YAPARKEN SİBER DOLANDIRICILARA DİKKAT!
YANDEX’İN TESLİMAT ROBOTU YANDEX.ROVER TEST SÜRÜŞLERİNE BAŞLADI